29.10.15

7 saatuslikku viga, mida kodulehe tellimisel peab vältima

Kodulehe tellimisel teeb enamus ettevõtteid vigu, mis oluliselt mõjutavad nende äri.

Kurb aga tõsi, kuid see on nii. Olen näinud sadade ettevõtete kodulehti ja enamusel juhtudel on tehtud saatuslike vigu. Ettevõtte koduleht on kõige olulisem vahend oma ettevõtte turundamiseks. Seetõttu peab kodulehe tellimisel olema väga põhjlik ja suhtuma sellesse sama tõsiselt nagu oma kodu ehitamisse. Allpool 7 olulisemat asja, mida peab kodulehe tellimisel meeles pidama.

1. Kodulehe eesmärgi puudumine.

Enne, kui tellida koduleht peab selgelt määratlema, millist eesmärki see peab täitma. Erinevad eesmärgid võivad olla:

  • brändituntuse suurendamine - oma teenuste ja toodete tutvustamine, oma olemasolust teada andmine;
  • müügi kasvatamine - selged pakkumised, üleskutsed ostu sooritamiseks (call to action), ostu lihtsustamine, konversioonimäära suurendamine (konversioonid - toote või teenuse ost);
  • oma praeguste ja potentsiaalsete klientidega suhtluse lihtsustamine ja parandamine - uudised, uudiskirjad, kontaktvormid, klienditugi;
  • autoriteedi kasvatamine - kasuliku ja professionaalse sisu loomine (sisuturundus), seeläbi usalduse kasvatamine;
Efektiivne koduleht täidab kõiki neid eesmärke. Kahtlemata on seda raske saavutada, kuid asi on seda väärt. Siit koorub tõsiasi, et kodulehega peab tegelema regulaarselt. Kodulehe külastajad märkavad, kui kodulehel puudub värske informatsoon ja ost jääb seetõttu tihti sooritamata.

2. Hinna eelistamine kvaliteedile - Ihne maksab topelt!


Kodulehte peab suhtuma kui investeeringusse, mis peab tootma tulu. Suhtumisega "valin kõige odavama pakkumise" ei tasu loota, et investeering toob suurt tulu. Enamasti odavate lahenduste tulemus on see, et kodulehe disain on kole, otsingumootoritele optimeerimata, minimaalse sisuga ehk kodulehe külastajad ei saa oma vajadustele vastuseid, kasutajasõbralikkus nõrk ja pole mobiilsõbralik. Kõik need asjad on olulised ja mõjutavad tulusust. Tänapäeval on inimesed väga nõudlkud ja kui koduleht ei võimalda saada vajalikku informatsiooni teenuse või toote kohta esimese vähem kui 10 sekundi jooksul, siis nad lahkuvad.

Oluline on mõelda ka sellele, et kodulehte ja sellel olevat informatsiooni vaja regulaarselt uuendada. Seetõttu peab kodulehe jaoks valima korraliku ja mugava sisuhaldustarkvara. Ei ole soovitav valida unikaalseid lahendusi, mida saab arendada ja haldada vaid üks teenusepakkuja, sest kui tekib vajadus see teenusepakkuja vahetada, muutub kodulehe arendamine tihti liiga kalliks või isegi võimatuks. Laialt levinud sisuhaldustarkvara valikul saab tuge igalt professionaalselt teenusepakkujalt. Hea näide on WordPress'i sisuhaldustarkvara, millele on tohutu suur ülemaailmne lahenduste kogum (erinevate funktsioonidega vidinad, kujundused) ja seda on väga lihtne arendada.

3. Kasutaja- ja mobiilisõbralikkuse ignoreerimine.

Kasutajasõbralikkus on kodulehe juures üks kõige olulisemaid faktoreid kodulehe efektiivsuse näitaja. Külastajaid on võimalik kodulehele tuua kasutades väga erinevaaid kanaleid (SEO, Google Ads jt reklaamikanalid otsingumootorites, bannerid populaarsetel kodulehtedel), kuid kui selle kasutajamugavus on halb, siis kõik need investeeringud lähevad tühja. Näiteks Google AdWordsis oleneb kliki hind väga palju kasutajasõbralikkusest ja kui see on madal, siis võib kulu olla mitu korda suurem, kui võiks. Seetõttu enne, kui alustada kampaaniat peab kodulehe korda tegema selleks, et oluliselt säästa raha. Täna on oluline mõelda ka nutifonide kasutajatele, sest väga suur osa (mõningate teenuste ja toodete puhul üle poole) inimesi teeb esmase otsingu just kasutades oma nuti-seadmeid ja kui koduleht pole mobiilisõbralik, siis need kasutajad kipuvad kodulehelt lahkuma. Tänapäeval kodulehed peavad olema mobiilisõbralikud!

4. SEO ignoreerimine.

Selleks, et ettevõtte koduleht oleks leitav otsingumootorites on vaja, et otsingumootorid lisaksid selle oma andmebaasi. Et see juhtuks, peab kodulehte optimeerima otsingumootorite jaoks. Enamgi veel, on oluline jõuda otsingutulemuste esimesele lehele ja võimalikult ette poole, sest üle 90% otsingumootorist tulevatest külastustest tuleb just esimeselt lehelt. Kodulehte peab optimeerima selliselt, et vähemalt ettevõtte brändi otsingul oleks koduleht esimesel positsioonil ja soovitavalt ka ettevõtte tegevusi või tooteid kirjeldavate märksõnadega oleks avalehel. Kui ettevõte tegutseb vaid teatud piirkonnas, siis peab tegema lokaalset SEO-d, vastasel juhul hakkab koduleht konkureerima kogu riigi teenusepakkujatega ja tihti on see "võimatu missioon". Lokaalne SEO tagab selle, et kui keegi otsib teenuseid ja tooteid konkreetses piirkonnas, siis kuvatakse just selles piirkonnas tegutsevate ettevõtete kodulehed ja mujal tegutsevad jäetakse tahapoole. Selliselt väheneb konkurents otsingumootorist.

5. Kodulehe efektiivsuse mõõdetavuse tagamine.

Mis on kasu kodulehest, mille tõhusust ei mõõdeta ja ei analüüsita? See oleks sama, nagu sõita autoga, millel puudub spidomeeter kiiruse jälgimiseks ja läbisõidumõõdik kauguste mõõtmiseks. Ei kujuta ette. On vähe teada, kui palju külastusi koduleht sai. Peab teadma ka seda, kust külastused tulevad, kuidas inimesed kodulehel käituvad, kas koduleht täidab oma eesmärki (näiteks kui palju inimesi külastab kontaktlehte), kas ja kuidas reklaamikampaania töötab. Selleks on olemas erinevad statistika ja analüüsi teenuseid. Näiteks tooks välja Google Analytics'i , mis on tasuta ja annab väga põhjaliku ülevaate sellest, mis toimub kodulehel. Muidugi teine teema on selle informatsiooni tõlgendamine, milleks oleks mõistlik tellida professionaalset internetiturunduse analüüsi. Teades, mis toimib ja mis mitte saab oluliselt tõsta kodulehe ja internetiturunuse kampaaniaite tulusust.

6. Töö vastuvõtmine ilma kodulehe auditit tegemata.

Enne, kui võtta tellitud koduleht kasutusse, peaks kontrollima, kas koduleht on tehtud arvestades tänapäeva SEO ja kodulehe tehnilisi nõuded. Lihtsaim viis seda teha on kasutades tasuta tööriista PageSpeed Insights. Selle abil saab kontrollida elementaarseid kodulehe tehnilisi näitajaid ja lisaks selle mobiilisõbralikkust. Teine hea tasuta töörist aitab lisaks analüüsida ka SEO osa. See SEO analüüsi tööriist näitab ära elementaarsed SEO puudused. Oluline on valida õige sihtleht ja märksõna. Näiteks brändi SEO analüüsimisel on mõistlik valida sihtleheks avaleht ja märksõnaks ettevõtte või brändi nimi, konkreetse toote puhul tuleks valida vastav alaleht, kus on informatsioon toote kohta  jne.

7. Kontrolli puudumine oma domeeni ja kodulehe üle.

Siin on soovitus lihtne. Domeeninime (kodulehe aadressi)  peab ettevõte ise enda nimele registreerima ja juurdepääsuandmed (paroolid) alles hoidma. Sama kehtib ka veebimajutuse ja kodulehe kohta. Vastasel juhul võib tekkida olukord, kus ei saa ei oma domeeni ega kodulehte hallata ja kogu eelnev vaev ja investeering läheb kaduma ja kõik tuleb alustada uuesti.


Suhtuge enda kodulehte tõsiselt ja siis tasuvad pingutused ja investeeringud ennast ära. Toon veelkord need 7 punkti välja, et saaksite need kopeerida või alla laadida.

Lae alla kodulehe tellija meelespea (PDF) :

https://drive.google.com/file/d/0BydfZis7GuX8VExZRlFjZ2l6WFU/view?usp=sharing

Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar

Kui sul tekkis küsimusi või tahaksid midagi lisada, siis oled teretulnud seda tegema. Tänan.