25.5.13

Tänapäeva nõudmised ettevõtte veebilehtedele - 1 osa - Kujundus ja disain.

Ei saa alahinnata veebilehe väärtust ja vajadust tänapäeva ettevõtluses. Veebileht võib täita erinevaid ülesandeid - alates elektroonilise visiitkaardi kuni täisväärtusliku müügikeskonnani välja, kusjuures peaks aru saama, et arvestades interneti funktsioone ja võimalusi, on veebileht üks olulisemaid instrumente internetiturunduses. Lõppkokkuvõttes eesmärgiks on olla nähtav ja kättesaadav üha kasvavale turule - aktiivsetele internetikasutajatele.

Esimene mulje on määrav

Võiks arvata, et kõige olulisem element veebilehel on sellel sisalduv informatsioon. Jah, informatsioon on oluline, kuid turunduse praktikas võiks esimesele kohale paigutada ettevõtte veebilehe kujundus ja disain.

Kujutage ette kaks erinevat kauplust, üks vanas aastaid remontimata hoones, teine moodsas hea eksterjööriga ja disainiga hoones, kus on meeldiv olla. Millisesse sina läheksid? Selge see, et viimasesse. Põhjus on lihtne ja peitub inimese psühholoogias - enamus inimesi maailmas teeb oma valikuid taolistes situatsioonides ikkagi selle järgi, millise mulje see või teine objekt jätab. Sama reegel kehtib ka kõikidele veebilehtedele. Kui veebilehe kujundus on eemaletõukav, siis inimesed ei hakka isegi süvenema lehel olevasse informatsiooni ja lihtsalt lahkuvad. Ja kuidas saabki sellist ettevõtet tõsiselt võtta, mis ei suuda oma mainesse aega või raha investeerida? Kahjuks Eestis on selle asjaga olukord üsna nutune. 

Näpunäited edukale veebilehele

Allpool toodud näpunäited põhinevad erinevatele uuringutele internetiturunduse valdkonnas.

Värvid, tekst ja graafika

  • veebilehe kujunduses ei tohiks kasutada rohkem kui 3 põhivärvi.
  • värvid peaksid üksteisega kokku sobima. Professionaalsed veebidisaini loojad teavad neid reegleid, mis tegelikult on universaalsed.
  • üldjuhul peaks tekst olema heledal taustal tumedate tähtedega. Must tekst valgel taustal on klassika ja sellise valiku tegemisel mööda panna on raske. Teatud juhtudel kasutatakse oluliste sõnumite (kampaania kuulutus, kontaktandmed jmt) ja navigeerimisviidete puhul siiski vastupidist põhimõtet. Eesmärk on eristada olulist üldisest tekstist.
  • igasuguste animatsioonide ja eriefektide kasutamisel peaks olema ettevaatlik. Need võivad pöörata inimese tähelepanu kõrvale sellest, milleks ta veebilehte tegelikult külastab. Tagasihoidlikud efektid on täiesti vastuvõetavad ja võivad tuua pigem kasu, kui kahju (näiteks sujuvalt vahelduvad slaidid).
  • Teksti suurus peaks olema vähemaplt 12 pikselit. Optimaalne on 14, sest selline tekst on kergesti loetav. Väike kiri väsitab lugejat ja raskendab olulise informatsiooni leidmist.

Informatsioon

  • Kõige olulisem informatsioon peaks olema üleval vasakul pool. See on tingitud sellest, et meid on lapsest saadik õpetatud alustama kirjutamist ja lugemist just vasakust ülemisest nurgast. Seetõttu inimesed automaatselt pööravad oma pilgu kõigepealt sinna. Et seda asjaolu maksimaalselt ära kasutada, on edukatel veebilehtedel pealkirjad ettevõtte põhitegevust kirjeldava sõnumiga või oluliste kampaaniate teavitused just seal.
  • On halb mõte üritada kogu informatsioon paigutada avalehele. Avalehel peaks olema vaid kõige olulisem info mulje avaldamiseks ja navigeerimiseks. Iga toode või teenus peaks olema eraldi lehel.
  • Navigatsioon peaks olema lihtne ja selge.
  • kontaktandmed või viide kontaktandmete lehele peaks olema igal lehel nähtaval kohal

Ühilduvus mobiilsete seadmetega

Üha enam veebiliiklust tuleb mobiilsetelt seadmetelt nagu tahvelarvutid ja nutitelefonid. Arvestades seda tendentsi peaks veebileht olema tehtud selliselt, et üks veebilehe mall oleks tava- ja sülearvutitele optimeeritud ja teine mobiilsetele seadmetele, kusjuures seadme äratundmine ja veebilehe malli vahetus peaks toimuma automaatselt. Tänapäeval pole see professionaalsetele veebimeistritele mingi raketiteadus.

Kokkuvõte

Kokkuvõtvalt tahaks öelda, et see, kuidas üks ettevõtte veebileht välja näeb ja kui lihtsalt selle külastaja temale olulise informatsiooni leiab on üsna määrav veebilehe produktiivsuses. Ei tohiks sellesse lihtsameelselt suhtuda, kuna ettevõtte veebileht kujundab ettevõtte mainet.

Peatse kohtumiseni.
Jüri H.

Kommentaare ei ole :

Postita kommentaar

Kui sul tekkis küsimusi või tahaksid midagi lisada, siis oled teretulnud seda tegema. Tänan.